Szambo Na Działce ROD
Informacja dotycząca zasad budowy szamba na działce w ROD
Zgodnie z § 41 pkt 7 Regulaminu ROD działka może być wyposażona w bezodpływowe zbiorniki na nieczystości ciekłe. Bardziej szczegółowo reguluje to § 43 Regulaminu ROD w brzmieniu:
- Z zastrzeżeniem warunków określonych w przepisach powszechnie obowiązujących, działka może być wyposażona w zbiornik na nieczystości ciekłe. Odpowiedzialność za warunki sanitarno-higieniczne i ochronę wód gruntowych przed skażeniami ponosi działkowiec.
- Eksploatacja urządzeń, o których mowa w ust. 1, wywóz nieczystości lub ich utylizacja musi odbywać się na warunkach określonych w przepisach powszechnie obowiązujących.
- Działkowiec obowiązany jest powiadomić na piśmie zarząd ROD o zamiarze budowy zbiornika na nieczystości ciekłe, załączając rysunek uwzględniający jego usytuowanie względem granic działki zgodnie z obowiązującymi przepisami, w miejscu zapewniającym swobodny dostęp wozu asenizacyjnego.
Zagadnienie dotyczące odległości w jakiej zbiornik musi być usytuowany, reguluje § 36 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a odległość urządzeń sanitarnych należy mierzyć od pokryw i wylotów wentylacji szamba.
Odległości jakie należy zachować:
- 5 m od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi,
- 2 m od granicy działki sąsiedniej oraz drogi, ulicy lub ciągu pieszego - w tym także alei ogrodowej
- 15 m od studni (§31 ust. 1 pkt 3)
Biorąc od uwagę funkcje jakie spełnia działka rodzinna oraz możliwość korzystania z niej jedynie sezonowo, Okręg uznaje, że budowa zbiornika na nieczystości ciekłe do 10m3 będzie wystraczająca. Ponadto, budowa do pojemności 10m3 wiąże się z niższym kosztem, a przede wszystkim zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 3a ustawy Prawo budowlane nie wymaga pozwolenia na budowę, aczkolwiek art. 30 ust. 1 pkt 1 nakłada obowiązek zgłoszenia tego zamiaru do starostwa, bądź urzędu miasta (w powiatach grodzkich). Zgłoszenia dokonuje się na obowiązujących drukach, które można pobrać w urzędzie, bądź na ich stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/uw-lodzki/wzory-wnioskow (druk PB_2 i PB_5)
Druki należy złożyć osobiście - w jednym z punktów kancelaryjnych Urzędu Miasta Łodzi: ul. Piotrkowska 104, budynek B, ul. Zachodnia 47, Al. Piłsudskiego 100, Al. Politechniki 32, ul. Krzemieniecka 2B; listownie: w Urzędzie Miasta Łodzi. ul. Piotrkowska 104, 90-926 Łódź z dopiskiem: Wydział Urbanistyki i Architektury; Jeżeli Urząd w terminie 21 dni od dnia doręczenia wniosku zgłoszenia nie wyda decyzji o sprzeciwie, to po upływie 21 dni od zgłoszenia można rozpocząć roboty budowlane.
Mimo dokonania zgłoszenia i uzyskania zgody na rozpoczęcie budowy, zgodnie z § 43 regulaminu ROD o zamiarze realizacji budowy należy powiadomić na piśmie Zarząd ROD, załączając rysunek.
Zgodnie z przepisami powszechnie obowiązującymi, działkowiec zobowiązany jest dostarczyć do właściwego organu:
- Zgłoszenie zamiaru wykonania robót budowlanych dla których nie jest wymagane pozwolenie,
- Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością,
- Opis o zakresie robót do wykonania,
- Rysunek wskazujący lokalizację działki,
- Rysunek wskazujący lokalizację zbiornika na nieczystości na działce,
- Zaświadczenie Zarządu ROD o posiadanym tytule prawnym do działki w ROD.
W celu ułatwienia działkowcom uzupełniana zgłoszeń w załączeniu (w linku poniżej) znajdują się pliki na których wskazane są pola, które należy wypełnić i jaka powinna być ich treść: http://pzd.pl/artykuly/24984/188/ZASADY-BUDOWY-SZAMBA-NA-DZIAlCE-RODZINNEJ.html
W zakładce Dokumenty znajdą Państwo obowiązujące druki PB_2 i PB_5 oraz wzór Pisma do Zarządu ROD Radość w sprawie zgłoszenia szamba.